Numërimi i votave të diaspores drejtë fundit, ja sa ka gjasë NISMA ta kalojë pragun

Numërimi i votave të diaspores në QNR po shkon drejtë fundit, ku po prinë bindshëm VV-ja, me mbi rreth 5 mijë vota(rezultati pas 70 për qind të numrimit), LDK-1680, PDK -1618, AAK- PSD -477 dhe Nisma- AKR- PD-605, raporton Gazeta Evropa.

Ndërkohë, analisti politik, Armend Muja, sheh gjasa të vogla që koalicioni Nisma- AKR- PD ta kalojë pragun.

Postimi i plotë i Mujës:

Votat dhe pragu: Me shume gjase, pas perfundimit te numrimit te votave te diaspores, NiSMA ende nuk do te arrij te kaloj pragun (4.98%). Nje shprese e vogel mbetet ne ditet ne vijim kur te numerohen votat me kusht (circa 25,000). Nisma/AKR ka nevoje per minimalisht 1450 voa shtese per te kaluar pragun (mbi 6%) e votave me kusht. Pra, mund te perfundojme ne nje situate qe NISMA per 50-70 vota (nuk) kalon pragun. Perndryshe, votat me kusht pritet ti fitoj VV (29%).LDK kryesisht performon me keq ne vota me kusht (21%). Pa asnje dileme, LVV ka fituar zgjedhjet.