https://www.youtube.com/watch?v=8YaLwF1YCnI

Pse është e rëndësishme të pini çaj?

Çaji është një bimë që përdoret si pije dhe përshtatet mirë me një mënyrë jetese të shëndetshme.

Sipas shumë hulumtimeve tregohet se pirja e çaji më të vërtetë  mund të përmirësoj shëndetin tonë, ai është i njohur nga të gjithë për efektet e tij kundër gripit dhe të ftohurit, është i pasur në kalori, nuk është i kushtueshëm dhe përgatitet lehtë.

Pavarësisht në cilën stinë jemi pranverë, vjeshtë apo dimër çaji është një pije e shijshme për të marr lëng të mjaftueshëm për trupin tonë çdo ditë.

Disa nga provat më të mira mbi çajin dhe shëndetin kanë ardhur nga studime të mëdha, afatgjata të mjekëve dhe infermierëve me bazë në Shkollën e Shëndetit Publik në Harvard. Studjuesit treguan që pirësit e çajit kanë me pakë gjasa që me kalimin e kohës të zhvillojnë diabet, kjo ka kuptim sepse çaji përmban polifenole dhe sipas hulumtimeve polifenolet ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak.

Studime të tjera kanë treguar që çajrat mund të ndihmojnë në mbrojtjen e dhëmbëve, zemrës dhe në largimin e kancerit, po ashtu substancat që gjenden në çaj mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut ose përmirësimin e kolesterolit.

Për t’u siguruar që po merrni më të mirën nga një filxhan me çaj, zgjidhni llojin tuaj të preferuar të brendit britanik Higher Living Organik, të krijuar nga ekspertë bimorë që krijojnë çajra të jashtëzakonshëm duke përdorur vetëm përbërësit natyrorë dhe organik me cilësinë më të mirë.

Një lloj tjetër që ja vlen ta shtoni në listën e çajrave është çaji i brendit të njohur Pukka, të cilët po ashtu përdorin përbërës të rritur 100 % në mënyrë organike.

Shijoje çajin Pukka me kamomil, vanilje dhe mjaltë manuka. Mjalti manuka njihet si mjalti më e kërkuar në botë dhe përdoret për shumë përfitime shëndetësore, ndërsa kamomili ka veti të shkëlqyera kundër stresit, pagjumësisë, sëmundjeve të lëkurës etj.

Brende të tilla organike që ju ofrojnë shumë dobi shëndetësore mund të gjeni në Super Viva.

Comments are closed.