Veseli publikon foto me Trumpin dhe Bidenin, ka këtë mesazh

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se popullit të Kosovës nuk i takon që të mbajë anë në procesin zgjedhor për president të SHBA-ve, raporton Gazeta Evropa.

Ai me këtë rast, ka publikuar fot me presidentin aktual amerikan, Donald Trump, dhe me kandidatin e demokratëve për president, Joe Biden.

https://www.youtube.com/watch?v=8YaLwF1YCnI

Kujtojmë se ditë më parë, lideri i VV-së, Albin Kurti, iu ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Amerikë që të votojnë për Joe Biden.

Postimi i plotë:

Kosova ka gëzuar gjithmonë mbështetje bipartizane në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe është përkrahur nga të gjitha administratat e presidentëve të Shteteve të Bashkuara pavarësisht partive. Për Kosovën, aleanca me këtë shtet mik, vazhdon të jetë në thelb të pozicionimit gjeopolitik dhe të konsolidimit të lirisë dhe demokracisë së saj.

Unë kam pasur fatin që të takoj e bashkëpunoj qoftë me Presidentin Trump dhe qoftë me zv. Presidentin Biden, për të mirën e Kosovës. Ne jemi me fat e të bekuar me këtë aleancë të shenjtë për popullin tonë, edhe kemi përgjegjësi që ta kultivojmë atë.

Zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë ngjarje e madhe për tërë botën demokratike. Populli i Amerikës zgjedh jo vetëm presidentin e tyre, por edhe liderin e botës së lirë që udhëheq hemisferën demokratike.

Andaj, është më se i kuptueshëm entuziazmi dhe interesi i shtuar për këtë proces. Megjithatë, popullit të Kosovës nuk i takon që të mbajë anë në këtë proces por duhet të respektojë vullnetin politik e procedurat demokratike të këtij vendi mik. Shteti i Kosovës do të jetë gjithmonë me Amerikën, e padyshim Shtetet e Bashkuara të Amerikës me popullin e saj, do të jenë krah nesh.

Presidentit Trump dhe ish-zv. Presidentit Biden iu uroj fat e suksese në garën e tyre presidenciale. Ndërkaq besoj se kushdo që i fiton zgjedhjet do të vazhdojë traditën e përkrahjes së Kosovës.

Comments are closed.