Williamsi, sportistja më e paguar në botë

Tenistja amerikane Serena Williams është sportistja më e paguar femër në botë gjatë periudhës qershor 2018 – qershor 2019.

Revista “Forbes” njoftoi sot për sportistet më të paguara femra për periudhën qershor 2018 – qershor 2019. Kampioni i 23 Grand Slam kryesoi listën vjetore të sportistëve femra me pagën më të lartë me të ardhurat totale prej 29.2 milionë dollarësh.

Pas fitores së US dhe Australian Opens, Naomi Osaka e Japonisë zuri vendin e dytë në listë me 24,3 milionë dollarë pas Williamsit, ndërsa gjermania Angelique Kerber u rendit e treta me 11,8 milionë dollarë.

Lista e sportisteve më të paguar:

1.Serena Williams $29.2 milionë

2.Naomi Osaka $24.3 milionë

3.Angelique Kerber $11.8 milionë

4.Simona Halep $10.2 milionë

5.Sloane Stephens $9.6 milionë

6.Caroline Wozniacki $7.5 milionë

7.Maria Sharapova $7 milionë

8.Karolina Pliskova $6.3 milionë

9.Elina Svitolina $6.1 milionë

10.Venus Williams $5.9 milionë

11.Garbine Muguruza $5.9 milionë